آکروپولیس – Acropolis of Athens

Acropolis of Athens

آکروپولیس Acropolis of Athens

 

آکروپولیس (Acropolis )

آکروپلیس، در شمال شرقی پارتنون در آتن، پایتخت یونان و در مرتفع ترین نقطه دشت و ۱۵۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است. مجموعه تاریخی آکروپولیس برای مردم یونان یک نماد ملی است، بر همین اساس هر شهر یونان باستان آکروپولیس داشته است که معادل دژ یا قلعه مستحکم می باشد.

مجموعه آکروپولیس با دقت و ظرافت بسیار براساس معادلات ریاضی و اشکال هندسی ساخته شده است و به معنای شهر مرتفع یا صخره مقدس که در یونان و تمام دنیا نمونه های فراوانی دارد، ولی این آکروپلیس در پایتخت یونان از چنان اهمیتی برخوردار است که این نام اختصاصی تنها برای آن به کار برده می شود. در 26 مارس سال 2007 در میراث فرهنگی اروپا ثبت گردید و به عنوان یکی از جاذبه های کشور یونان برگزیده شد. اولین نامگذاری برای آکروپلیس سکروپیا مشتق شده از نام اولین پادشاه آتن، ککروپس (Cecrops) بود.

شواهد نشان می دهد که در زمان حکومت پریکس (Pericles) آکروپلیس یک تپه مسکونی بوده است که در هزاره چهارم پیش از میلاد یعنی در سال های ۴۶۱ تا ۴۲۹ قبل از میلاد، در قرن پنجم ساخته شده است و اهمیت آن به اندازه ساختمان هایی همچون پارتنون (Parthenon)، پروپیلای (Propylaia)، ارچستون (Erechtheion) و معبد آتنا نایک (Temple of Athena Nike) بوده است. پارتنون و ساختمان های دیگر به طور جدی در طول سال 1687 توسط ونیز در جنگ مورین (Morean War) محاصره و آسیب دیده بودند که در میان آنها ساختمان پارتنون که برای ذخیره سازی باروت مورد استفاده قرار گرفت و با یک توپ زده شد.

در حالی که نخستین مصنوعات تاریخ به دوران عصر حجر، است و آنچه مستندات تاریخی نشان می دهد و ثبت شده است، زندگی و سکونت در آتیکا (شهری در آتن پایتخت یونان) وجود داشته است. شکی نیست که مگارن مسینی (Mycenaean megaron) (سالن بزرگ مجتمع قصر یونانی) بر تپه، در اواخر عصر برنز وجود داشت. هیچ چیزی از آن باقی نمی ماند به جزء سنگ آهک ستون-پایه و قطعه ای از چند ماسه سنگ. چندان طول نکشید که پس از آن کاخی ساخته شد، که دارای یک دیوار گسترده با تراشه های نا منظم (Cyclopean) بود، اندازه هایاین دیوار 760 متر طول، 10 متر ارتفاع، و بین 3.5 تا 6 متر ضخامت داشت. این دیوار تا قرن 5 به عنوان دفاع اصلی آکروپولیس بوده است.

 

دوره هلنی و رومی

در طول دوره هلنی و رومی، بسیاری از ساختمان های موجود در منطقه آکروپلیس پایتخت یونان به دلیل آسیب های ناشی از طبیعت و کهنه شدن آن و گاهی اوقات هم جنگ تعمیر شدند.

در طول قرن 3، دیوار آکروپولیس در معرض خطر حمله هرولاین (Herulian) بود و تعمیرات دیوار آکروپلیس جهت بازسازی و ساخت آن منجر شده بود و به عنوان دژی مستحکم به کار می رفت.

Propylaia پیش دروازه ای بود که به عنوان یک قلعه در طول سال های 432 تا 438 قبل از میلاد تحت هدایت Mnesikles ساخته شده است.

 

 

Acropolis-of-Athens - آکروپلیس

Acropolis-of-Athens – آکروپلیس

 

 

دوره بیزانس، دوره لاتین و دوره عثمانی

در دوره بیزانس، پارتنون به کلیسا تبدیل شده بود و به مریم باکره مقدس اختصاص داده شده بود. تحت قلمرو دوک لاتین آتن (Latin Duchy of Athens)، آکروپلیس به عنوان مرکز اداری این شهرستان و پارتنون به عنوان کلیسای جامع آن زمان تبدیل شده بود. Propylaia عنوان بخشی از کاخ وابسته به دوک عمل می کرد. یک برج بزرگ نیز اضافه شد که نام آن Frankopyrgos بود و در قرن 19 تخریب گردید.

پس از پیروزی عثمانی بر یونان، پارتنون به عنوان مقر پادگان ارتش ترکیه مورد استفاده قرار گرفت و Erechtheum به حرمسرا خصوصی فرماندار تبدیل شده بود. ساختمان آکروپلیس آسیب قابل توجهی در طول سال 1687 توسط ونیزی در جنگ Morean از ونیز دید. پارتنون، که به عنوان یک منطقه ذخیرره سازی باروت مورد استفاده قرار گرفته بود، توسط آتش توپخانه به شدت آسیب دیده است.

در سال های بعد، آکروپلیس با فعالیت  و تلاش های تعدای از انسان های دوره بیزانس، فرانک، و عثمانی ساخته شد. ویژگی غالب در طول دوره عثمانی ساخت یک مسجد در داخل پارتنون، با یک مناره بود. پس از جنگ استقلال یونان، بسیاری از ویژگی هایی که از دوره بیزانس، فرنگی و عثمانی بر این اثر مانده بود، پاک گردید تا سازه ساختار اصلی خود را دوباره به دست آورد.

 

 

بقایای باستان شناسی:

در مرکز آکروپلیس پارتنون یا معبد آتنا پارتنوس قرا داده شده است. معبد شناخته شده ارکتیوم (Erechtheum) در شرق ورودی و شمال پارتنون قرار گرفته است. تئاتر رو باز تئاتر دیونی سوس (Theatre of Dionysus)که بالای آکروپلیس به شکل یک سکو باقی مانده است، در جنوب آن ساخته شده است. چند صد متر دور، تئاتر دیگری به نام هرودس آتیکوس (Herodes Atticus) وجود دارد که در حال حاضر تا حدی بازسازی شده است.

همه آثار باستانی و مصنوعات ارزشمند در موزه آکروپلیس، که ساکن در دامنه های جنوبی همان صخره هستند درفاصله 280 متر از پارتنون واقع شده اند.

 

Acropolis- آکروپولیس

Acropolis- آکروپولیس

 

 

پروژه بازسازی آکروپلیس:

پروژه بازسازی آکروپلیس در سال 1975 آغاز شد و در حال حاضر نزدیک به اتمام این پروژه هستیم. هدف از بازسازی و ترمیم ساختمان به دلیل آسیب هایی است که در طول قرن ها گذشته براساس فرسایش، آلودگی، تخریب های ناشی از استفاده های نظامی، و مانند آن بوده است. این پروژه شامل جمع آوری و شناسایی تمام قطعات سنگ، حتی سنگ های کوچک آکروپلیس و دامنه های آن و تلاش برای بازگرداندن آن با استفاده از مواد اولیه و دوباره بهم وصل کردن انها، تا جایی که ممکن است.

همه ترمیم ها با استفاده از رول پلاک تیتانیوم بوده و طراحی شده است که به طور کامل قابل برگشت می باشد، شاید کارشناسان آینده تصمیم به تغییر داشته باشند. ترکیبی از تکنولوژی مدرن و تحقیقات گسترده و اختراع مجدد روش ها و وسایل کاربردی برای به کارگیری تکنیک های باستان شنایی مورد استفاده قرار گرفته است.

در حال حاضر تلاش ها بسیار مفید واقع شده است، مرمت معبد آتنا نایک در سال 2010 تکمیل شد و ستون پارتنون که در بمباران قرن 17 تا حد زیادی از بین رفته بود، دوباره بازسازی شد. سقف و کف پیش دروازه آکروپلیس نیز تا حدودی ترمیم شده است؛ بخش هایی از سقف با سنگ مرمر جدید و طلا مزئین گردید.

در مجموع 2675 تن از اعضای معماری، با 686 سنگی که دوباره بهم وصل کردند از قطعات اصل ترمیم شدند، 905 وصله ها با سنگ مرمر جدید، و 186 قطعات به طور کامل از سنگ مرمر جدید ساخته شد. در مجموع 530 متر مکعب سنگ مرمر Pentelic جدید برای مرمت و بازسازی مورد استفاده قرار گرفته است.

 

acropolis-athens

acropolis-athens

 

 

 

 

Address: Athens, Greece

Hours: 8 Am – 8Pm

Phone:+30 21 0321 4172

UNESCO World Heritage Site inscription: 1987

اولین مرکز تخصصی برگزار کننده تور یونان در ایران.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا سفر به یونان با ما تماس بگیرید.

02188176202

تور های محبوب اجرا شده توسط این مجموعه:
تور روسیه

تور سوچی