تاریخ کشور یونان – قسمت 1

تاریخ کشور یونان – قسمت 1

سکه نشان دمتریوس

تور یونان – تاریخ کشور یونان

 

بخشی از یک نقشه از دریای مدیترانه و مناطق مجاور توسط ویلیام Faden، مارس 1785

بخشی از یک نقشه از دریای مدیترانه و مناطق مجاور توسط ویلیام Faden، مارس 1785

یکی از ضروریات و مقدمات سفر به هر کشوری جمع آوری اطلاعات اعم از اطلاعات تاریخی و هنری و … می باشد. با توجه به این اصل مهم مرکز تخصصی برگزاری تور یونان اطلاعات جامعی از این کشور به کسانی که قصد سفر به یونان را دارند ارائه می دهد.

تاریخ کشور یونان – قسمت اول

تاریخ کشور یونان، تاریخ سرزمینی است که یونان امروزی و تاریخ باستانی مردمی و مناطق آن است را در برمی گیرد. دامنه سکونت انسانی و حکومت در یونان متفاوت است. اولین قبایل یونانی زبان به طور کلی تصور می شود که در سرزمین اصلی یونان بین اواخر هزاره سوم و نیمه اول هزاره دوم پیش از میلاد، احتمالا بین سال های 1900 و 1600 پیش از میلاد وارد شدند و منطقه های مختلف غیر یونانی زبان، مردم بومی پیش یونانی، از هزاره هفتم قبل از میلاد ساکنان یونان شدند و در امر کشاورزی اشتغال داشتند.

یونان درموقعیت خوب جغرافیایی قرار داشت، از یونان به مصر و به کوه های هندوکش در افغانستان گسترده بود و  از آن زمان، اقلیت یونانی در سرزمین یونان سابق و یا دیگر سرزمین مستعمره یونانی (به عنوان مثال، ترکیه، آلبانی، ایتالیا، و لیبی، شام، ارمنستان، گرجستان، و غیره) باقی ماند، و مهاجران یونانی به جوامع مختلف در سراسر جهان (به عنوان مثال، شمال امریکا، استرالیا، شمال اروپا، آفریقای جنوبی، و غیره) جذب شدند. امروزه بسیاری از یونانیان در دولت مدرن یونان (استقلال از سال 1832) و قبرس زندگی می کنند.

 

امپراتوری بیزانس (قرن 4 – 1453)

 

ملکه تئودورا و همراهان او (موزاییک از کلیسای سان ویتال، راونا، قرن 6)

ملکه تئودورا و همراهان او (موزاییک از کلیسای سان ویتال، راونا، قرن 6)

تاریخ روم شرق یا امپراتوری بیزانس توسط Byzantinist August Heisenberg شرح داده شده است. تقسیم امپراتوری به شرق و غرب و فروپاشی امپراتوری روم غربی تحولاتی بودند که به طور مداوم اهمیت موقعیت یونانیان را در زمان امپراطوری نشان می دهد. نقش عمده قسطنطنیه از زمانی که کنستانتین بزرگ بیزانس به پایتخت جدید امپراتوری روم تبدیل شد، آغاز گردید. یک فانوس دریایی برای یونانیان در مرکز شهرستان هلنیسم قرار دادند که تا دوران مدرن به طول انجامید. در طول دوره 324-610 کنستانتین کبیر و یوستینیانوس حاکم بوده اند. با ترویج سنت روم، امپراطوران به دنبال ارائه مبنایی برای تحولات بعد و برای تشکیل امپراتوری بیزانس بودند. تلاش برای حفظ مرزهای امپراطوری و بازگرداندن سرزمین روم در اوایل قرن صورت گرفت.در همان زمان، به طور قطعی مکتب ارتدوکس ، شکل گرفت ، با این همه یک سری درگیری ناشی از بدعت درون مرزهای امپراطوری مشخص شده مربوط به دوره اولیه تاریخ بیزانس به وجود آمد.

در دوره اول از دوران بیزانس (610-867) امپراتوری توسط دشمنان قدیمی (فارس، لومبارد، آوارها و اسلاوها) و دشمنی جدید (اعراب، بلغارها) مورد حمله قرار گرفت. مشخصه اصلی این دوره این بود که حملات دشمن به مناطق مرزی دولت محلی نبود اما به خارج از آن تعمیم داده شد، حتی پایتخت نیز مورد تهدید قرار گرفت. همزمان، این حملات و شخصیت های موقت دوره خود را از دست داد و اسکان دائمی شد که دولت های جدید، به ضد بیزانس تبدیل شدند، این کشورها توسط رومی های شرقی به عنوان Sclavinias بازگردانده شدند.

از اواخر قرن 8، امپراتوری از تاثیر مخرب تهاجم پی در پی رو به بهبود رفت و فتح یونان آغاز شد. یونانیان مهاجران تازه ای از سیسیل و آسیای صغیر را جذب کردند. در اواسط قرن 9، یونان دوباره یونانی بود، و شهرستانها شروع به بهبود با توجه به  امنیت و بازسازی کنترل مرکزی نمودند.

 

رفاه اقتصادی

صومعه هوسیوس لوکاس در یونان

صومعه هوسیوس لوکاس در یونان

هنگامی که امپراطوری بیزانس از یک دوره بحران توسط سه امپراتور آلکسیوس (Alexios)، جان (John) و مانوئل (Manuel) در قرن 12نجات یافت، یونان شروع بخ شکوفا شدن کرد.

تحقیقات اخیر نشان داده است که این دوره زمان رشد قابل توجهی در اقتصاد روستایی، با افزایش سطح جامعه و گسترش زمین جدید کشاورزی بود که تولیدات خوبی به ارمغان آورد. ساخت و ساز کلیساهای جدید روستایی نشانه قوی است که رفاه حتی در مناطق دور نیز به وقوع پیوست.

 

افزایش مداوم در جمعیت منجر به تراکم در جمعیت شد، و شواهد خوبی وجود دارد که افزایش جمعیت با احیای شهرها همراه بود. با توجه به نوشته آلن هاروی (Alan Harvey) در کتاب خود ”توسعه اقتصادی در امپراتوری بیزانس 900-1200 ”، شهرها به طور قابل توجهی در قرن دوازدهم گسترش یافتند.

شواهد باستان شناسی نشان می دهد افزایش در اندازه سکونتگاه های شهری، همراه با یک پیشرفت قابل توجه در شهرهای جدید بود.

شواهد باستان شناسی به ما می گوید که بسیاری از شهرهای قرون وسطی، از جمله آتن، تسالونیکی، تبس و قرنتس، تجربه یک دوره رشد سریع و پایدار را در قرن 11 شروع و تا قرن 12 به پایان رسانده است.

 

 

 

عصر هنر در یونان

تور یونان - موزائیک مریم مقدس

تور یونان – موزائیک مریم مقدس

قرن 11و 12 به عصر طلایی هنر بیزانس در یونان معروف است. برای مثال بسیاری از کلیساهای بیزانسی مهم در آتن و اطراف در طول این دو قرن ساخته شد، و این نشان دهنده رشد شهرنشینی در یونان در این دوره بوده است. همچنین در احیای هنر موزاییک (mosaic)، هنرمندان علاقه زیادی در به تصویر می کشیدن چشم انداز های طبیعی با حیوانات وحشی و صحنه هایی از شکار نشان داده اند.

با استفاده از ابریشم زیبا از کارگاه قسطنطنیه نیز حیواناتی همچون شیر، فیل، عقاب و اسب به تصویر کشیده شد به عنوان مثال امپراتور باشکوهی خاص سوار بر اسب با ظرافت زیادی طراحی گردید. در نتیجه در اقتصاد یونان تاثیر گذاشت و رشد یافت. در استان نیز معماری مدارس از سبک هایی متمایز تاثیر گرفت.

همه این ها نشان می دهد که تقاضا برای هنر رو به افزایش بوده است. با این حال گسترش شگفت انگیز هنر بیزانس در این دوره، یکی از حقایق قابل توجه در تاریخ امپراتوری است که نمی توان آن را نایده گرفت. از قرن دهم تا قرن 12، بیزانس منبع اصلی الهام بخش برای غرب بود. پیکرنگاری موزاییک در سنت مارک در ونیز و در کلیسای جامع در Torcello منشاء بیزانس به وضوح نشان داده می شود. از جمله آثار بیزانس در قرن 12: Palatine Chapel، Martorana در پارلمو، کلیسای جامع Cefalu، کلیسای جامع Monreale.

هنر Hispano بدون شک از دوره بیزانس مشتق شده است. هنر رومی بسیار مدیون شرق است که نه تنها از ان عاریه گرفته بلکه از آن اشکال تزئینی برای طرح برخی از ساختمان ها، استفاده شده است، برای مثال، کلیسای گنبد در جنوب غربی فرانسه یکی از آن ها است. شاهزادگان Kiev ، Venetian doges، راهب بزرگ Monte Cassino، تاجران Amalfi و پادشاهان نورمن سیسیل همه به بیزانس برای هنرمندان و یا کار هنری چشم داشتند و این چنین بود تاثیر هنر بیزانس در قرن 12  در روسیه، ونیز، جنوب ایتالیا و سیسیل، همه مراکز استان های خود را به استفاده از چنین هنریملزم کرده بودند.

 

 

جنگهای صلیبی چهارم و بعد از آن

سال 1204 نشانه های اواخر دوره بیزانس بود، هنگامی که احتمالا مهم ترین رویداد برای امپراطوری رخ داده است. قسطنطنیه برای اولین بار مردم یونان را از دست داده بود و امپراتوری توسط صلیبیون لاتین فتح شد و به مدت 57 سال جایگزین آن شد. علاوه بر این، دوره اشغالامپراتوری لاتین قاطعانه تحت تاثیر توسعه داخلی امپراطوری قرار گرفت و به عنوان عناصر فئودالیسم وارد جنبه های زندگی بیزانس شد.

در سال 1261 امپراطوری یونان بین اعضای سابق سلسله  (Despotate of Epirus- Comnenos) و خاندان پالایولوگوس (آخرین سلسله تا زمان سقوط قسطنطنیه) حاکم Despotate از موریا تقسیم شد.پس از تضعیف تدریجی ساختارهای دولت بیزانس و کاهش زمین های آنها به دلیل تهاجم ترکها، سقوط امپراتوری روم شرقی به دست عثمانی رقم خورد.سقوط قسطنطنیه در سال 1453 پایان دوره بیزانس در نظر گرفته شده است.

 

اموال ونیزی و حکومت عثمانی (قرن 15 – 1821)

حتی پس از فتح عثمانی ها، مناطق مختلفی تحت کنترل ونیز مانند پادشاهی کندیا (تا سال 1669)، جزایر ایونی و جزایر دریای اژه های مختلف و یا سرزمین های اشغالی (پادشاهی از موریا، پروزا و غیره) باقی مانده بود.

زمانی که عثمانی ها وارد  یونان شدند، دو مهاجرت یونانی رخ داد. نخست بسیاری از روشنفکران یونانی به غرب اروپا مهاجرت کردند و ظهور رنسانس را تحت تاثیر قرار دادند. دومین مهاجرت مربوط به یونانیانی است که دشت شبه جزیره یونان را ترک کرده و در کوه اسکان یافتند. سیستم ارزن به همبستگی قومی نژادی ارتدکس یونان که توسط امپراتوری عثمانی مورد تفرقه  و جداسازی قرار گرفته شده بود، کمک کرد.

 

دولت مدرن یونانی (1821- تاکنون)

در ماه های اولیه سال 1821، یونانیان استقلال خود را اعلام کردند اما عملا آن را تا سال 1829 به دست نیاورده بودند. قدرت های بزرگ در ابتدا اعتقاد بر ضرورت حفظ وضع موجود و ادامه سلطنت امپراتوری عثمانی داشتند، اما به سرعت موضع خود را تغییر دادند.

در 20 اکتبر سال 1827، ترکیب بریتانیا ، نیروی دریایی فرانسه و روسیه، عثمانی و ناوگان مصر را نابود کرد. وزیر امور خارجه روسیه، دریموناکوس کاپودیسترایس (Ioannis Kapodistrias)، خود را یک یونانی معرفی کرد و به عنوان رئیس جمهوری جدید به خانه بازگشت. اولین پایتخت یونان مستقل Aigina در سال های 1828 تا 1829 و دومین پایتخت Nafplio در سال های 1828 تا 1834 بود. پس از ترور او، قدرت های اروپایی به نوبه خود به یونان برای رسیدن به یک سلطنت کمک کردند؛ اولین پادشاه، اتو، بعد از بایرن و دومیم پادشاه، جورج اول (George I) از دانمارک بود. پادشاه اتو، در سال 1834 پایتخت را به آتن انتقال داد.

در طول قرن 19 و اوایل 20 یونان به دنبال گسترش و بسط مرزهای خود که شامل جمعیتی از نژاد یونانی باشد، برآمد. یونان نقش دوم را در جنگ کریمه (Crimean War) در سال های 1853 تا 1856 ایفا کرد. زمانی که روسیه در سال 1853 به امپراتوری عثمانی حمله کرد، رهبران یونانی این درگیری را یک فرصت مناسب برای گسترش مرزهای شمالی و جنوبی به مناطق عثمانی که اکثریت مسیحی بودند، یافتند. با این حال یونان برنامه های خود را با روسیه هماهنگ نکرد، همچنین اعلام جنگ نکرد، و هیچ پشتیبانی نظامی و مالی خارجی دریافت نکرد.

فرانسه و بریتانیا بندر مهم آن، پیره (Piraeus)، را کشف و تصرف کردند و به طور موثر توانستند ارتش یونانی را خنثی نمایند. تلاش یونان برای شورش شکست خورد زیرا به راحتی توسط ارتش عثمانی خرد شدند. یونان که به کنفرانس صلح دعوت نشده بود، هیچ سودی از جنگ نیز نصیب او نگردید. رهبر ناامید یونانی به دلیل عدم بهره از وضعیتموجود، پادشاه را ملامت و سرزنش کرد؛ او محبوبیت خود را از دست داد و مجبور به کناره گیری شد. جزایر ایونی توسط بریتانیا پس از ورود جدید پادشاه جورج اول، در سال 1863 بازگردانده شده و تسالی (Thessaly) نیز توسط عثمانی واگذار شد.یکی از نتایج جنگ بالکان این بود که در سال های 1912-1913 اپیروس، جنوب مقدونیه، کرت و جزایر دریای اژه به پادشاهی یونان پیوست. همچنین در سال 1947، جزیره دودکانیز از ایتالیا به یونان اضافه گردید.

 

نوسازی یونان

در اواخر قرن 19 جمعیت یونان به سرعت رشد کرد، فشار سنگینی روی سیستم کشاورزی و مزارع کوچک با وجود بهره وری پایین قرار داده شد. به طور کلی تراکم جمعیت بیش از 41 نفر در هر مایل مربع بود، جمعیت در سال 1829 ، نفر114 و در سال 1912 (16 تا 44 در هر km2 است) دو برابر شد. در نتیجه باعث گردید، یک چهارم جمعیت در سال های بین 1906 تا 1914 کشور یونان را ترک و به ایالات متحده مهاجرت کنند.

موسسین شرکت ها نیز فرصت های تجاری متعددی از جمله خرده فروشی، ایجاد شعب مختلف برای رستوران در شهرستان های آمریکایی پیدا کردند. یونانیان مهاجر که توانسته بودند شغلی به دست آوردند  مبالغیرا برای خانواده خود می فرستاند یا بعد از یک پس اندازه ناچیز برای خرید مزرعه ای در روستای قدیمی خود، یا ایجاد یک کسب و کار، به یونان بازمی گشتند.

نسبت جمعیت شهری از 8 درصد در سال 1853 به 24 درصد در سال 1907 (سه برابر) رسید. آتن از یک روستای 6000 نفر در سال 1834 هنگامی که پایتخت شد، افزایش یافت، و در سال 1879 به 63،000، در سال 1896 به 111.000 و در سال 1907 به 167.000 رسید.

مردان پس از آمدن از مناطق روستایی به آتن و دیگر شهرستان ها کارگاه و فروشگاه هایی در حد متوسط راه اندازی کردند. به تدریج به مشاغلی دیگر مانند بانکداری، صرافی، نظامی، سیاسی، دانشگاهی و حرفه ای پیوستند و سیستم اقتصادی را توسعه دادند. چندی نگذشت که آتن مرکز بازرگانان دریانورد شد، که از 250،000 تن در سال 1875 به بیش از 1،000،000 تن در سال 1915 (چهار برابر) شد. بازرگانان آخرین سبک معماری غرب اروپا را در شهرستان های مدرن یونان مشاهده می کردند.

 

مرکز تخصصی برگزاری تور یونان آماده پاسخ گویی به سوالات شما علاقه مندان به این کشور می باشد.
02188176202
09125400667

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *